Завантажую...
Виклик лікаря додому:097 03 101 03

Антикоагулянтна терапія
при Covid-19

Від початку пандемії і до сьогодні науковці, дослідники та лікарі у всьому світі працюють над тим, аби знайти шляхи впливу на COVID-19.
Препарату прямої дії для знищення вірусу в організмі наразі не існує. Проте досвід 2020 року допоміг зрозуміти природу захворювання та створити алгоритмии лікування, спрямованого на його патогенез.

Тема коронавірусної інфекції не втрачає своєї актуальності.

Вірус SARS-CoV-2 в більшості випадків викликає прояви респіраторної вірусної інфекції та протікає легко або безсимптомно.

У людей, що мають хронічні захворювання серцево-судинної, дихальної системи, онкозахворювання, імунодефіцити, цукровий діабет,надлишкову вагу  - може протікати вкрай тяжко.

Що вражає вірус?

Вірус вражає дихальну, нервову симтему, кровоносні судини, слизову шлунково- кишкового тракту, саме цим зумовлена варіабельність його проявів у різних людей. Нерідко він здатний викликати настільки сильну запальну реакію, що спричиняє цитокіновий шторм - повний хаос у синтезі речовин,які призначені регулювати це запалення ( цитокіни і хемокіни). При цьому штормі органом- мішенню першочергово стають легені, туди спрямована вся сила цієї некоординованої імунної відповіді, адже там більше всього вірусу. В результаті крім первинного вірусного ураження легень, запалення розвивається в дрібних судинах перегородок між альвеолами і гілками легеневих артерій та вен з утворенням набряку, тромбозів і крововиливів.

Крім того COVID викликає системне запалення стінок усіх судин організму, тим самим підвищуючи ризики утворення тромбів у будь- якому органі чи системі.

Щоб запобігти цьому, хворим призначають антикоагулянти та дезагреганти. Ці препарати впливають на різні етапи тромбоутворення та мають суворі покази до призначення.

Антикоагулянти( ксарелто,варфарин, фраксипарин,арікстра) діють на фактори згортання крові , регулюючи її густину,здатність до тромбоутворення. Бувають ін'єкційні та таблетовані.

Покази до призначення антикоагулянтів на амбулаторному режимі лікування для профілактики тромбозу можуть бути виключно у людей із середньотяжким перебігом коронавірусної інфекції та наявністю таких факторів ризику:

  • вимушена обмежена рухливість;
  • тромбози в анамнезі;
  • онкологічні захворювання в активній фазі;
  • перенесені оперативні втручання або травми впродовж останнього місяця;
  • тромбофілія;
  • вік старше 70 років;
  • наявність хронічних захворювань : серцева/дихальна недостатність, ожиріння, системні захворювання сполучної тканини, гормональна замісна терапія, прийом КОК.

Можуть бути рекомендовані таблетовані препарати з діючими речовинами :

  • Рівароксабан;
  • Апіксабан.

Без призначення лікаря та контролю лабораторних показників крові дані препарати приймати заборонено через високий ризик виникнення ускладнень -кровотеч ( шлунково-кишкових, з гемороїдальних вузлів та геморагічних інсультів) .

При наявності показів до призначення антикоагулянтів, слід контролювпти наступні показники:

  • Д-димер;
  • протромбіновий час;
  • фібриноген;
  • кількість тромбоцитів;
  • Дезагреганти (аспірин,клопідогрель) впливають на тромбоцити, клітини, які утворюють тромб, їх здатність "склеюватись".

Для цієї групи препаратів покази такі ж ,як і у антикоагулянтів.

При COVID активність тромбоцитів підвищена, що може бути однією з причин мікротромбозів, тому призначають Аспірин, у якості дезагреганта.

Проте він може підвищувати ризик кровотеч, а тому призначається після контролю лабораторних аналізів.

Пацієнти, які отримували антикоагулянти та дезагреганти до захворювання на COVID-19, з приводу хронічних захворювань або в післяопераційному періоді, повинеі продовжити прийом препаратів у тому ж дозуванні, під контролем лабораторних показників згортальної здатності крові.

alt
Важливі профілактичні заходи для дітей від народження
Отримайте безкоштовно електронну книгу

    Виклик лікаря додому:097 03 101 03